EUROPE BLUES TRAIN FESTIVAL 2018

16.08.2018 / 13:17
Kategorien: Fun   Deutsch

EUROPE BLUES TRAIN FESTIVAL 2018

Letos již podesáté projede několika místy Německa podzimní koncertní bluesový vlak Europe Blues Train Festival, který bude mít pravidelnou zastávku opět v Praze! Tato tradiční akce má za cíl představit vzájemně německému a českému publiku zajímavé klubové kapely a sólisty daného žánru obou zemí. Na plánovaných letošních zastávkách pomyslného bluesového vlaku vystoupí muzikanti nejen z Německa a Čech, ale také z USA, Argentiny, Japonska, Mozambiku či Čadu.
Letošní jubilejní X. ročník vedle německých zastávek (Berlín, Drážďany a Chemnitz) dorazí do Prahy ve dnech 21. a 22. září 2018 a nabídne vystoupení interpretů hned několika světadílů (Evropa, Amerika, Asie, Afrika). Za dobu své existence se festival vyprofiloval jako setkání hudebníků, kteří, byť ovlivněni svou vlastní specifikou, našli společnou řeč a způsob vyjádření v širokém spektru bluesového žánru. Stejně jako v minulých letech zamíří festival do velmi příjemného smíchovského klubu Jazz Dock.
V pátek 21. září vystoupí domácí trio St. Johnny a argentinská bluesmenka Vanesa Harbek. St. Johnny je možná jediná česká kapela, která se systematicky věnuje tzv. jump-blues se stylovými kořeny v 50. letech. Kytaristovi a zpěvákovi Janu Stehlíkovi skvěle sekunduje energická rytmika, kterou tvoří bubeník Pavel Pánka a basista Zdeněk „Wimpy“ Tichota (zároveň člen Framus Five M. Prokopa). V minulosti otvírali koncerty mnoha bluesových hvězd (Charlie Musselwhite, Laurie Bell, Paul Lamb či Ana Popovič), současný repertoár tria staví na skladbách ze zdařilého alba „Rollin´ And Ridin´“ (2017). Album sklidilo zasloužený ohlas nejen u nás, velmi příznivou recenzi mělo také v prestižním polském magazínu Twoj blues. Po nich se na pódiu Jazz Docku představí talentovaná kytaristka a zpěvačka z Argentiny Vanesa Harbek. V minulosti vystupovala v mnoha zemích Jižní Ameriky, následně Evropy. Od loňského roku trvale žije v Berlíně. Vanesa Harbek kombinuje ve své hudbě blues s prvky soulu, rhythm and blues, jazzu a rock´n´rollu, dokonce i tanga. V Praze se představí s mezinárodní a pro nás dost exotickou rytmikou. Doprovodí ji mozambický basista Carlos Dalelan a japonský bubeník Aine Fujioka!
Sobotní program (22. 9.) zahájí severočeské trio Lady I v čele s charismatickou zpěvačkou a hráčkou na foukací harmoniku Ivanou „Eržikou“ Novotnou. Skupina patří již mnoho let ke stálicím naší bluesové scény. V minulosti vystupovala pod názvem Lady I and The Blues Birds, poměrně často koncertovala také zahraničí a předskakovala bluesovému králi B.B.Kingovi! Po smrti kytaristy Milana Špačka a následné odmlce se vrací na pódia, nyní jako poloakustické trio s novým kytaristou Milošem Svobodou, původním basákem Miroslavem Vorlíčkem a novým albem „Live In Ponte Records“. Večer a celý festival zakončí speciální program, hudební pocta Ray Charlesovi. Kalifornský zpěvák, kytarista a skladatel Jesse Ballard je u nás již poměrně známý (letos na jaře zde úspěšně koncertoval v triu s Janem Hrubým a Joe Kučerou, mimo jiné také v Jazz Docku). V počátcích Ballardovy kariéry byl jedním z jeho vzorů právě Ray Charles a několik jeho písní má Jesse dodnes ve svém repertoáru. Pro letošní Blues Train připravil speciální program v triu s německým pianistou Charlesova typu Stephanem Hoppem a berlínským saxofonistou českého původu Joe Kučerou. Ten je ostatně dlouholetým Ballardovým spoluhráčem v mnoha dalších projektech a v poslední době se stále častěji vrací na česká pódia po boku Michala Prokopa či Honzy Hrubého.
Nenechte si proto ujít tyto dva zajímavé večery mezinárodního European Blues Train festivalu v Praze nejen pro případnou konfrontaci, ale také jako další pokus o sblížení německé a české bluesové scény. Nastupujte prosím, Europe Blues Train přijíždí do Prahy.

Jaroslav Foršt

März 2019
Mo Di Mi Do Fr Sa So
 << <   > >>
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Letzte Kommentare

Suche [Anekdoten]

Wer ist online?

  • Gäste: 62

powered by
b2e